Innowacje w edukacji młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym

Celem projektu jest zaktualizowanie oraz szeroko rozumiane upowszechnienie polskiego produktu tj. tutoring w pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym – pod kątem innowacji w XXI wieku. Praca nad produktem pokazała jak aktualna jest problematyka zindywidualizowanego kształcenia, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Bardzo ważna okazała się refleksja, że identyfikacja z innymi osobami jest czymś innym, aniżeli poczucie, że jest się uformowanym przez innych. Z tego należy wnioskować bardzo ważną rzecz: aby pomóc młodzieży przejść drogę zmiany od wsparcia wewnętrznego potencjału, poprzez nabycie umiejętności w funkcjonowaniu w środowisku zewnętrznym, po to aby mogła ona osiągać cele w zgodzie z autentycznymi zasobami, aspiracjami i przede wszystkim wartościami – niezbędna jest wiedza specjalistyczna z zakresu tutornigu.

Grupa docelowa

Zwiń

Rozwiń

Odbiorcą będzie młodzież ze środowisk defaworyzowanych, zagrożona wykluczeniem społecznym, wykluczona społecznie oraz zdemoralizowana.  Zachowania opozycyjno – buntownicze, przejawiane często przez te grupy mogą w znaczący sposób zostać zniwelowane. Są to osoby najbardziej potrzebujące profesjonalnej pomocy, znajdujące się z powodu uwarunkowań rodzinnych i środowiskowych w szczególnie trudnej sytuacji.

Odbiorcami w projekcie będą również tutorzy, którzy:

• są dobrymi nauczycielami, mądrymi doradcami, osobami godnymi zaufania, wzorcami osobowymi
  • wierzą w swojego podopiecznego, w jego możliwości, wspierają go, doradzają, inspirują, skłaniają do myślenia,
    dzielą się własnym doświadczeniem i wiedzą, jasno wyrażają swoją ocenę i niczego nie ukrywają przed podopiecznym
  • potrafią pracować w relacji określonej, jako „jeden na jeden”. Działania tutora wobec podopiecznego są
    jednoznaczne i czytelne, a intencje czyste
  • bazują na przyszłości podopiecznego, przy czym podejmują współpracę z innymi specjalistami i instytucjami (
    psycholog, pedagog, psychiatra, prawnik, pracownik społeczny itd.), w celu udzielenia jak najlepszej pomocy
    wychowankowi
  • umiejętnie zadają pytania, uważnie słuchają, udzielają informacji zwrotnej, motywują, wyznaczają cele (wspólnie z
    podopiecznym), wspomagają w planowaniu drogi do ich osiągnięcia, monitorują, rozliczają z wykonanych zadań,
    bazują na swojej autentyczności i realnych możliwościach podopiecznego, znają swoje ograniczenia i wiedzą, ile
    mogą„dać” podopiecznemu i kiedy wskazane jest, by zmienić.

Działania projektu

Zwiń

Rozwiń

Działanie 1
Zaprojektowanie, wykonanie, zainstalowanie, uruchomienie i wdrożenie do użytkowania w pełni skonfigurowanego i wykonanego „pod klucz” rozwiązania w postaci portalu upowszechniającego (tj. platformy wielomodułowej)

Działanie 2
Aktualizacja treści merytorycznych składających się na artykuły wchodzące w skład 3 publikacji na portalu upowszechniającym tj.

1. Szkolenie tutorów młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym i zawodowym
  2. Przygotowanie młodzieży do pracy z tutorem
  3. ABC Tutora

Działanie nr 3
W ramach działania przeprowadzone zostaną seminaria dla tutorów o tematyce:

• Kryzys wartości we współczesnym świecie a zachowania ryzykowne młodzieży
  • Tutoring jako metoda rozwoju kompetencji społecznych młodzieży zagrożonej wykluczeniem
  • Religijność a społeczne wykluczenie młodzieży
  • Wychowanie w środowisku międzykulturowym młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym

W seminariach weźmie udział 12 tutorów. Każde seminarium będzie trwało 5 h.

Działanie nr 4
Szkolenia dla młodzieży i praca tutora z młodzieżą.
W ramach działania zostanie przeszkolona młodzież 15 osób w wymiarze 4 dniowego szkolenia. Każdy moduł szkolenia to 4 h, 2 moduły szkoleniowe każdego dnia.

• Komunikacja interpersonalna
  • Odkrywanie kreatywności
  • Role grupowe
  • Ku własnym wyborom,